شروع احداث موزه دفاع مقدس در کوهسنگی مشهد

[ad_1]

 

مدیرکل حفظ آثار خراسان رضوی خبر داد:

شروع احداث موزه دفاع مقدس در کوهسنگی مشهد

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۴۴

شروع احداث موزه دفاع مقدس در کوهسنگی مشهد

 

کد خبر : 329409 || تاریخ :29 تیر 1396
به گزارش صبح توس؛ سردار علی اکبر نجاتی امشب در نشست هم اندیشی پیشکسوتان و فرماندهان دفاع مقدس خراسان رضوی اظهار داشت: خراسان در دوران جنگ تحمیلی، 13 رده و یگان داشته و 4 لشگر پیاده نیز از استان در جنگ تحمیلی حاضر بودند، همچنین از سوی لشگر 77 خراسان نقش پررنگی ایفا شد و نخستین عملیات پیروز جمهوری اسلامی علیه دشمن بعثی بعد از بنی صدر، عملیات حصر آبادان توسط لشگر 77 بود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی بیان کرد: آزادسازی کردستان از دیگر افتخارات خراسان بوده و لشگر 5 نصر نیز در این دوران افتخارآفرینی کرد و لشگر امام رضا(ع) نیز در سال 60 به فرماندهی شهید خادم الشریعه تشکیل شد و دفاع از چذابه را انجام داد.
سردار نجاتی عنوان کرد: صدام هیچگاه نتوانست جزیره آبادان را بگیرد و افتخار طراحی پل بعثت مربوط به جهاد خراسان بود و کتاب‌هایی نیز در این زمینه نگارش شده است. نزدیک به 30 خلبان شهید از خراسان داریم و نیروی هوایی این استان نقش بسیار پررنگی در دوران دفاع مقدس داشته است.
وی با اشاره به اینکه خراسان 300 هزار رزمنده در دوران دفاع مقدس داشته است تصریح کرد: نزدیک به 50 هزار جانباز و 5 هزار آزاده در خراسان حاضر هستند و 482 شهید فرمانده گردان به بالا داشتیم و این مهم بیانگر نقش پررنگ این استان است و نزدیک به 10 شهید ملی نیز در استان خراسان بوده‌اند.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی تصریح کرد: بحث ایجاد مرکز فرهنگی پس از 18 سال رقم خورد و زمین مربوطه نیز با عنایت شهرداری بهترین زمین در مشهد به موزه دفاع مقدس اختصاص پیدا کرد و با 19 هزار متر زیربنا شروع شده است. نزدیک به دو میلیون سند دفاع مقدس در این مکان گردآوری کرده‌ایم. 
سردار نجاتی عنوان کرد: مرکز فرهنگی دفاع مقدس و موزه دفاع مقدس در کوهسنگی مشهد در حال احداث است، مشهد سالانه 25 میلیون زائر داخلی و 5 میلیون زائر خارجی است و زمینه مناسبی برای ترویج سیره شهدا وجود دارد.
وی افزود: پیشنهاد دادیم که خراسان را تنها موزه دفاع نبینیم بلکه موزه بیداری اسلامی نیز باشد و خوشبختانه امروز خراسان هر دو مسئولیت را دارد زیرا هر سه سال یک بار تقریباً همه مردم به زیارت امام رضا(ع) نائل می‌شوند و دفاع مقدس نیز مورد علاقه زوار است.
انتهای پیام/
 

 

 

 

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *